ÖLÇÜMÜZ (KRİTERİMİZ) ACABA NE?

“İnkar edenler, kendilerine vermiş olduğumuz fırsatın sakın onlar için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Onlara verdiğimiz fırsat ancak günahlarını artırmaya yarıyor onlar için alçaltıcı azap vardır.”(ALİ İMRAN SURESİ 178) 
Müslümanın ölçüsü kuran ve sünnet olmalıdır, Allah’u  teala Ahzap suresi 21.ayette “Allah’ın Resulü (s.a.v) sizin için güzel örnektir.” Diye buyurarak bu gerçeği bize bildirmektedir.
Acaba  bugün ki Müslümanların yada kendine Müslüman diyenlerin  yüzde kaçı  Allah’ın Resulünü(s.a.v) kendine örnek almaktadır? 
Maalesef kimisinin örneği yabancı şarkıcılar veya futbolcularken kimisinin dinsiz ateist düşünürler… kimisinin  kriteri ise maddiyat  (PARA) yada şöhret , mevki  makam oluyor. 
Yine maalesef insanlar, Allah bu konuda ne demektedir ya da peygamber (s.a.v) bu konuda ne demektedir yerine, şöyle yaparsam insanlar nasıl karşılar tedirginliğini yaşamakta ve hayatını buna göre tanzim etmekteler. Halbu ki Allah (c.c) Maide suresi 54. Ayette müminlerin bazı vasıflarını sayarken “Onlar hiçbir kınayıcının kınamasından korkmazlar” diye buyurmaktadır. Yani müminler yaptıkları işlerde insanların ne dediğine bakmazlar. Allah’ın ne dediğine bakarlar. 
Unutmayalım ki ”Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden ibarettir.”( Ankebut 64) asıl olan ebedi hayat ahiret hayatıdır onun için ölçümüz her zaman Allah ve Resulünün (s.a.v.) sözleri olmalıdır ki kıyamet günü amellerimiz ölçüldüğünde kaybedenlerden değil de kazananlardan olalım. 
“Kimin tartılan amelleri ağır gelirse işte o mutlu bir hayat içinde olur, amelleri hafif olana gelince onun kucaklayacak olan haviyedir. O nedir bilir misin? Yakıp kavuran bir ateş”. (Karia 6-11)
Hani! Parasına güvenen Karun nerede? İlahlık iddiasında bulunan Nemrudun bir sivri sinek tarafından helak edildiğine , makamına güvenen Firavunun suda boğulduğunu unutmayalım... Kuranı Kerim’in azıp ta yoldan çıkan nice kavmin helak olma hikayeleriyle dolu olduğunu unutmayalım.

foto
Yazar: Mehdi Sansarkan
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

Köşe Yazarları