ARKADAŞLARINIZI İYİ SEÇİN

Okulda sınıf içerisinde bir şaka sırasında, bir öğrencisi sınıf arkadaşının arkasına "Ben aptalım" diyen bir kağıt yapıştırdı ve sınıfın geri kalanının çocuğa söylememesini istedi, bu yüzden öğrenciler  gülmeye başladılar ... Matematik dersi öğleden sonra başladı ve öğretmeni tahtaya zor bir soru yazdı. Etiketlenen çocuk dışında kimse cevap vermedi. Anlaşılmaz kahkahalar arasında masaya yaklaştı ve sorunu çözdü. Öğretmen sınıftan kendisini alkışlamasını ve sırtındaki kağıdı çıkarmasını istedi. "Sınıf arkadaşının sırtına vurduğu kağıttan haberin olduğunu sanmıyorum," dedi. Sonra öğretmen sınıfın geri kalanına baktı ve dedi ki: Seni cezalandırmadan önce sana 2 şey söyleyeyim: İlk olarak, hayatınız boyunca insanlar ilerlemenizi durdurmak için sizi bir sürü kötü sözle etiketleyecekler. Sınıf arkadaşınız kağıttan haberdar olsaydı, soruyu cevaplamak için ayağa kalkmazdı.

 Hayatta yapman gereken tek şey, insanların sana verdiği etiketleri görmezden gelmek ve öğrenmek, büyümek ve gelişmek için sahip olduğun her fırsatı değerlendirmek." "İkincisi, aranızda onunla hareket hakkında konuşacak sadık bir arkadaşı olmadığı açık. Kaç arkadaşınız olursa olsun, önemli olan arkadaşlarınızla paylaştığınız sadakattir. Arkanda durabilecek, seninle ilgilenebilecek, seni koruyabilecek, seni gerçekten önemseyebilecek arkadaşların yoksa yalnız olsan iyi olur."  

 İyi günde, kötü günde yanında olmayan seni önemsemeyen ve arkanda durmayan,
Kendini akılı sanan kötü arkadaş ya seni zararlı şeylere sevk eder veya başarılı olmanı engeller. İyi arkadaş, yanlış yaptığımız zaman, ne pahasına olursa olsun sizi uyarır.
Arkadaşlarınızı seçerken akıllıca ve iyi arkadaşları seçin. 
Aydın Bal

foto
Yazar: AYDIN BAL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

Köşe Yazarları