İktidarın Bu İşe Bakışını Henüz Anlayamadık

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde çeşitli “kurul”lar için birçok atama yapıldı. Yapılan bu atamalarda meşhur bazı isimlerin yanı sıra alanında uzman birçok isim de atandı.

 Yeni sistemde Başkan'ın birçok konuda bu kurullara ihtiyaç duyacağını biliyoruz. Yine de Başkan'ı hak'tan uzak kılacak gibi. Baksanıza af konusunda yanında kendisine makul bir şeyler ifade edecek akl-ı selim sahibi biri yok sanki. Nevzat Çiçek veya birçok kimsenin danışman olmadan söylediği gibi FETÖ yargısı karar vermiş...Karar veren hâkimi, mahkeme heyetini içeri almışsın...Bu karar neticesinde insanlar uzun zamandır hapis yatıyor...Eğer bir düzenleme olacaksa bu insanlar da unutulmamalı”.

Bu ortak akla varamayan binlerce danışmana gidecek emeğe mi üzülelim yoksa sayın Başkan'a bu mağduriyetleri anlatamayan birilerinin orayı işgal etmesine mi üzülelim bilemiyorum. Ayrıca sayın Erdoğan ikide bir ‘devlet kendine karşı işlenen suçları affeder' diyerek tavrını ortaya koyuyor, ama bunun açılımı acaba  iş olmayacak demek mi yoksa “siyasiler” affedilecek mi demek kimse bunu çözemedi. Baksanıza İYİ Parti Genel Başkanı Meral Hanım, “…İktidarın küçük ortağı bir af teklifi açıkladı. İktidar devlete karşı suçlar affedilebilir diyor. İktidarın bu işe bakışını henüz anlayamadık…” Doğrusu biz de henüz anlamış değiliz. Varsa anlayan beri gelsin.

* **

MAZLUMDER Genel Sekreteri Av. Kaya Kartal, bir açıklama yapmış. Konu 28 Şubat mağdurları… Bu mağdurlar yasanın Meclis'e sunulan şekliyle af dışında bırakılmalarının yanlışlığı için basın açıklaması yapıldı. Kartal, "Yeni bir af teklifinin konuşulduğu bu günlerde, yine bir 28 Şubat basın açıklamasıyla karşınızdayız. Maalesef bu af teklifinde de 28 Şubat sürecinde brifingli yargılamalarla cezaevlerine giren mahpuslar kapsam dışında bırakılmıştır. Siyasi mahkûmların af talebinin olmadığından sadece adil bir şekilde yargılanmak istiyorlar. Maalesef devlet insanlara karşı işlenen suçları affederken kendisine karşı işlenen suçlarda bunu yapmıyor." dedi.

Anlaşıldı ki Sayın Erdoğan'ın söylemi Sivil Toplum Kuruluşları nezdinde pek güven verici bulunmuyor. Bir iktidar anlaşılmıyorsa veya bir konuda net bir duruş sergilemiyorsa durup düşünmeli. ***

İstanbul ili Sultangazi Belediyesi, 26 ilçede bir araştırma yapmış. Adı “İstanbul Gençlik Araştırması”. Yaşları 15- 29 arasında 1268 gençle yüz yüze görüşerek gerçekleştirmiş.

Buna göre gençler:

 % 46,5 sigara ve nargile kullanıyor.

% 60,8 alkol kullanmıyor.

 % 27,3 denemiş veya hala içiyor.

 % 12 düzenli alkol alıyor.

% 1,1 uyuşturucu kullanıyor.

 % 98,9 hiç uyuşturucu kullanmamış.

% 8.9 bir dine inanıyor veya ibadetlerinin tümünü yerine getiriyor.

% 52 inanıyor ve ibadetlerinin bir kısmını yerine getiriyor.

% 28.5 bir dine inanıyor ama ibadetlerini yerine getirmiyor. 

%1.1 din ve tanrı meselesiyle ilgilenmiyor.

% 1.5 İnanmıyor, ama inananlara saygılı.

%1.7 inanmıyor ve dinlere karşı.

Toplumda “dindar nesil” projesini ortaya koyup böyle bir sonucu kendi belediyesi vasıtasıyla halka arz eden mevcut iktidar gibi tezatları başka bir yerde göremezsiniz. Hiç olmazsa ‘biz de şöyle yaptık böyle icraat gösterdik' deyip bakış açılarının değişmesini sağlayacak ilaveler yazılabilirdi. Ama belediyeden çok bir araştırma şirketi gibi davranılmış da halka adeta ‘uyanın daldığınız uykudan. Dindar nesil projemiz tutmuyor' dedirtecek gibi.

foto
Yazar: Ahmed Muhammedî
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

Köşe Yazarları