İTTİHADUL ULEMA 6'ncı alimler buluşması düzenleyecek
​Âlimler ve Medreseler Birliği (İTTHADUL ULEMA) tarafından 16 Ekim'de "6'ncı Âlimler Buluşması" online olarak düzenlenecek.
İTTİHADUL ULEMA 6'ncı alimler buluşması düzenleyecek


İTTİHADUL ULEMA'nın 2015 yılından bu yana dünyanın birçok yerinden değerli âlimlerin katılımıyla Diyarbakır'da gerçekleştirdiği "Alimler buluşması" programı salgından dolayı bu sene de zoom üzerinden online olarak gerçekleşecek.

 

16 Ekim Cumartesi günü Türkiye, İran, Irak, Suriye, Lübnan ve Ürdün’den âlimlerin katılacağı büyük buluşma programı hakkında konuşan İTTİHADUL ULEMA Genel Sekreteri Molla Muhammed Özer, temel konular olarak İslam alemi içerisindeki sorun ve sıkıntılar ile Kürtler içerisinde yaygınlaştırılmaya çalışılan inkarcılık akımının ele alınacağını söyledi.

Program çevrimiçi gerçekleşecek

Düzenlenecek olan programın işleyişine ilişkin bilgi aktaran Özer, "Önümüzdeki cumartesi günü saat 10.00'da '6'ncı Alimler Buluşması'nı düzenleyeceğiz. Son 2 senedir pandemi dolayısıyla yurt içi ve yurt dışındaki misafirlerimizin katılımı sıkıntılı olduğundan bu yılda inşallah ZOOM uygulaması üzerinden düzenlemeyi düşünüyoruz." dedi.

Şimdiye kadar müzakere ettikleri çeşitli konuları karara bağladıklarını belirten Özer, karara bağladıkları bazı konuların pratiğe geçtiğine dikkati çekti.

Bu yıl ele alınacak konulara da değinen Özer, "Bu yıl iki ana konu seçtik. Biri; İslam alemindeki sorun ve sıkıntılar, diğeri ise Kürtleri ilgilendiren birtakım meseleler. Örneğin; Müslüman dünyanın özellikle Arap aleminin siyonistlerle normalleşme anlaşmasına girdiği bir dönemde, bu konuyu Dünya Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ali Karadavi işleyecek." ifadelerini kullandı.

Kürtlerin iç barışı konusunda çözüme yönelik fikirler konuşulacak

Özer, "Kürtleri ilgilendiren meseleleri başlık halinde bahsedecek olursak, bilindiği üzere dünyada ciddi anlamda yeni bir inkarcılık akımı yayılıyor ve inkarcılık akımı İslam alemini etkilediği gibi Müslüman Kürtleri de etkilemiş durumda. İnkarcılığın çeşitli yolları var. Direk Allah'ı inkâr etmeden sadece gökyüzünde hükmü geçerli bir Rab diye tanıtmaya çalışıyorlar. Bu durumun bazı şer odakların İslam alemine bilinçli sunmaya ve yaymaya çalıştığı bir proje olduğunu düşünüyoruz. Parça parça Kürtler arasında da yayılıyor. Alimler bu konuda kanaat, görüş ve yapılması gerekenleri ele alacaklar." dedi.

Programda Kürtlerin iç barışı konusunu da ele alacaklarını ifade eden Özer, "Bir başka başlığımız "Kürtlerin iç barışı" başlığıdır. İslam aleminde sıkıntılar olduğu gibi Kürtlerin kendi arasında da bazı sıkıntı ve sorunları var. Bu sorun ve sıkıntıların çözümü için ne yapılabilir, atılması gereken pratik adımlar nelerdir? konularını işleyeceğiz. Malum Kürtler İslam ülkelerinin 4 parçasına dağılmış şekilde yaşıyorlar. Bazı hakları var, haklarını elde edemiyorlar, kendi aralarında sorun ve sıkıntılar var. Bütün bunlar bu programda ele alınacak ve çözüme yönelik fikirleri sonuç bildirgesinde kamuoyu ile paylaşacağız." şeklinde konuştu.

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-