Bismil kanaat önderleri derneği husumetli iki aileyi barıştırdı
Diyarbakır'da iki aile arasında iki yıl önce çıkan ve bir kişinin ölümüne neden olan kavganın ardından aileler arasında başlayan husumet, Bismil kanaat önderleri derneği barış komisyonu araya girmesiyle barışla sonlandı.
Bismil kanaat önderleri derneği husumetli iki aileyi barıştırdı
Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde oturan Yurtçu ailesi ile Silvan ilçesinden Duran ailesi arasında alacak verecek yüzünden çıkan, Ferhat Yurtçu'nun (25) hayatını kaybettiği, 7 kişinin yaralandığı silahlı kavganın ardından 2 aile arasında başlayan husumet, Bismil Kanaat Önderleri Derneği üyelerinin girişimleriyle sona erdi. 
Aileler arasında husumetin sona ermesi nedeniyle Bismil kanaat önderleri derneği tarafından merkez Yenişehir ilçesinde bir düğün salonunda barış töreni düzenlendi. Programa Bismil HÜDA PAR ilçe başkanı H Ali bilmez , Bismil kanaat önderleri dernek başkanı Hasan Vural Başkan yardımcıları H. AHMET Çelebi Ramazan Doğan ve üyeler, , Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Diyarbakır Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, Metina Aşireti Derneği Başkanı Aydın Pirinççioğlu, Badikan Aşireti mensupları, kanaat önderleri, Yurtçu ve Duran ailesi bireyleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan barış töreninde Yurtçu ve Duran ailesi mensupları dualar eşliğinde Kur'an-ı Kerim'in altından geçerek barıştı.
Programda bir konuşma yapan Bismil kanaat önderleri derneği başkanı Hasan Vural, Bizler Bismil kanaat önderleri derneği olarak amacımız bölgemize huzurun sağlamasında katkıda bulunmak olduğunu söyledi.
Vural”  Bizim bünyemizde oluşumlar kurduk bu oluşumlar sağlık komisyonu, eğitim komisyonu ve her şeyden önemli iki tene de barış komisyonumuz var. Barış komisyonlarımız da görev alan çok değerli Seydalarımız üyelerimiz halk tarafından sevilen sayılan sözü dinlenen 10 arkadaşımız bu görevi yapmaktadır. Derneğimiz iki senelik bir kuruluştur yeni sayılmasına rağmen sayısını sayamayacağımız kadar barışa katkı sağlamıştır. Bölgemizde ki gerek kan davası gerek arazi anlaşmasızlığı gerek alacak verecek davaları ve gerekse kız kaçırma olaylarına hepsine müdahil oluyoruz. Olay olmadan biz o olaya el koyarak olayın büyümesini engelliyoruz. Biz bölgemizde halkın arasına sevgi tohumlarını aşılamak istiyoruz. “Sevginin doğduğu yerde kötülük olmaz” çocuklarımızı da sevgi ile büyütmemiz lazım. Biz bundan sonra da görevimizi yapmaya devam edeceğiz.” Bu barışın sağlamasında emeği geçen herkese teşekkürleri sunduktan sonra konuşmasına son verdi.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, törende yaptığı konuşmada, şiddetin bu topraklara yabancı olduğunu, yabancı bir virüs olduğunu söyledi.
Şiddetin ancak kadim kültürlere, milli ve manevi değerlere dört elle ve yürekten sarılarak aşılabileceğini belirten Feyzioğlu, şiddetin aşısının milli ve manevi kültür olduğunu dile getirdi.
Feyzioğlu, şunları kaydetti:
"Bu kadim toprakların kültürüdür... Hz. Ömer'in adaleti hiç şiddetle yan yana gelebilir mi? Güçlünün, silahlının, bastıranın, daha kalabalık olanın sesini duyurduğu, güçsüzün ezildiği bir yerde demokrasi olabilir mi? Hoşgörü olabilir mi? Birlikte yaşanabilir mi? Oysa bu topraklar binlerce yıldır birlikte yaşama kültürünün dersini veren topraklardır."
Metina Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Başkanı Aydın Pirinççioğlu da derneğin şimdiye kadar 34 husumetli aileyi bir araya getirdiğini, mutlu ve sevinçli olduklarını ifade etti.
Pirinççioğlu, "Bölgemizin yüz yıllardır kanayan bir yarası olan kan davaları ne yazık ki birçok insanın toprağa ve cezaevlerine girmelerine neden olmuştur. Kronikleşen bu sorunu, sivil toplumun duyarlı bireylerinin ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla en asgari seviyeye çekmeye çalışıyoruz." dedi.

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-