ALLAHA YAKLAŞALIM VE MUVAFFAKİYET DİLEYELİM


Allah Azze ve Celle Hz. İbrahim aleyhisselamı peygamber ve halil (dost, sevgili) olarak seçmişti. Kurban vermekle de onu imtihan ederek sonraki nesillere oldukça güzel bir örnek ortaya koymak ve ulaşılabilen insanlık erdem ve vasıflarının üst sınırını onun üzerinden çizmek istedi.

Allah kurbanlık olarak da herhangi bir mal mülk seçmedi, onun biricik oğlu İsmail’i seçti. Hz. İsmail ise sıradan bir insan, bir evlat değildi elbette. Kâbe’nin yapımında babasına yardım eden, eli altında her türlü işine koşan, babasının ciğerparesi ve gözünün nuru olmakla birlikte ileride peygamber ve peygamberler atası olacak kadar üstün meziyetler taşıyan bir filizdi. Yani babasının hem sevgili evladı hem de din ve dünya sermayesiydi.

Allah İsmail’i kurban olarak istediğinde Hz. İbrahim İsmail’in bu yönlerinin hiçbirini düşünmeden rıza gösterdi. Hz. İbrahim İsmail’i bıçak altına aldı ve kurban etti/ediyordu. Ama Allah İsmail’in yaşayan kurban olmasını diliyordu. Son saniyelerde İsmail’e bedel bir koç gönderdi ve Hz. İbrahim’e o koçu kesmesini emretti. Böylece o günden sonra küçük ve büyük baş hayvanlar Müslüman halklar için kurban edecekleri İsmailler yerine kurban olarak seçilecekti.

Kurban kesme geleneği, Hanif bir Müslüman olan ve kendi milletinden olmakla iftihar ettiğimiz, çoğu peygamberin de atası olan atamız Hz. İbrahim ve onun peygamber olan oğlu Hz. İsmail’den bu şekilde bize miras olarak kalan büyük bir insani erdemdir. Kurban kesmek biz Müslümanlar için bir ibadettir. Yılda bir sefer ifa edilebilen ve sevabı çok olan bir sünnettir.

Kurbanı önemli kılan, isminden de anlaşıldığı gibi onun kurban oluşudur. Yani Allaha yakınlaştırmasıdır. Allaha yaklaştıran ve yakınlaştıran şey; İsmail’in kurban edilmesidir. Yani hayatınızda sizin için en değerli olan, geleceğinizin umudu, çabalarınızın semeresi, sizi hayata bağlayan nesneyi Allaha adamak, ona sunmak, Allah için onun varlığına son vermektir sizi Allah yaklaştıran.

Müslümanlar, kendilerini Allaha yakınlaştıran vesileyi yerine getirecekleri günlere giriş yaptıkları için bayram yaparlar. Yani o kadar mübarek ve verimli günler yaşayacağız ki o günlerde Allaha sunacağınız büyük veya küçükbaş hayvanları, İsmailleriniz değerinde Allah sizden kabul edecek ve ona bu vesileyle yaklaşmış olacaksınız.

Yeni bir Kurban Bayramı arefesine daha girdik.

Bu bayramı bayram yapan kurbandır.

Adı üstünde çünkü, Kurban Bayramı.

İsmail, Hz. İbrahim’in yaşayan kurbanıydı. Ve İsmail verilecek kurbanlar için bir sembol oldu.

Peki bizim İsmail’imiz kim veya ne?

De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım-akrabanız, kazandığınız mallar, durgunluğa uğramasından endişe ettiğiniz ticaretiniz ve hoşlandığınız meskenler size Allah’tan, peygamberinden ve O’nun yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah emri gelinceye kadar bekleyin. Allah fasıklar grubunu hidayete erdirmez.” -Tevbe: 24-

Bu sene İlahi takdir gereği covid 19 pandemisi nedeniyle hacc ibadeti ifa edilemedi, gidebilecek Müslümanlar gidemedi, gündem olup konuşulmadı. Önümüzdeki seneler dahi ne olacağını ancak Allah bilir.

Ancak kurban ibadeti hacc ibadetine bağlı değil. Hali vakti müsait olan her Müslüman bulunduğu yerde kurban kesebilir ve bu şekilde Allaha yaklaşma vesilesini yerine getirebilir.

Allah da kendisine yaklaştırmış olduğu kulunun yardımcısıdır, işlerini rayına koyar ve onu sapmaktan, şeytana uymaktan alıkoyar.

Manevi boyutu kadar sosyal boyutu da ağır basan kurban kesme ibadetini, hatta biraz da imkanları zorlayarak ifa edelim ve Allah yaklaşma gayreti içine girelim, Allahtan kendimiz ve ümmet için muvaffakiyet dileyelim. 

foto
Yazar: ABDUSAMMED YALÇIN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

Köşe Yazarları