Diyarbakır'da bir husumet daha barışla sonlandırıldı
Diyarbakır'da Metina Aşireti'ne mensup Akıncı ailesi fertleri arasında oluşan husumet, HÜDA PAR ve Metina Derneği'nin çabalarıyla nihayete erdi.
Diyarbakır'da bir husumet daha barışla sonlandırıldı

Diyarbakır ve çevresinde büyük bir nüfusa sahip olan Metina Aşireti'nden Akıncı ailesi içerisinde yaşanan bir hadiseden dolayı taraflar arasında husumet oluşmuştu. HÜDA PAR'ın arabuluculuğu ve Metina Derneği'nin katkılarıyla uzlaşan aileler, düzenlenen barış töreninde bir araya gelerek aralarındaki dargınlığa son verdiler.

Çınar ilçesine bağlı kırsal Aşağı Molla Ali Mahallesi'nde düzenlenen törene HÜDA PAR Genel Başkan Danışmanı M. Bahattin Temel, HÜDA PAR Çınar İlçe Başkanı Abdurrahman Tekdal ve beraberindeki heyet, Metina Derneği Başkan Yardımcısı Esad Güngörür ve aşiret mensupları katıldı.

Tarafların Kur'an-ı Kerim'in altından geçerek katılım sağladıkları program, Covid-19 önlemleri kapsamında musafahalaşma olmadan sosyal mesafe gözetilerek gerçekleşti.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan dernek yetkilileri ve tarafların ileri gelenleri, arabulucuların yoğun çabaları ve sundukları katkılardan dolayı teşekkürlerini ilettiler.

"Barışın sağlanmasında zerre kadar katkı sunan herkes bu hayırlı işe ortaktır"

Yapılan konuşmalarının ardından bu barışın oluşmasında emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek konuşmasına başlayan HÜDA PAR Genel Başkan Danışmanı M. Bahattin Temel, "Bu barışın sağlanmasında ismi geçenlerin yanı sıra zerre kadar katkı sunan herkes bu hayırlı işe ortaktır. Başta ailemiz olmak üzere Müslümanlar arasında bu tür problemlerin yaşanmamasını ümit ediyoruz. Her iki tarafa da sağduyulu davranışlarından dolayı teşekkürlerimizi iletiyoruz." dedi.

Taraflar arasında oluşabilecek sorunlar karşısında, asıl üstünlüğün bağışlayanda olduğunun altını çizen Temel, "Geçmişe baktığımızda Peygamber çocukları arasında da sıkıntılar meydana gelmiştir. İlk babamız olan Hazreti Adem'in ve benzer şekilde Hazreti Yakup'un çocukları da kardeşlerine zarar verdiler. Bunu çok garipsememek gerekir. Önemli olan aklımız başımıza geldiğinde birbirimizi affetmemizdir ki, asıl yiğitlik budur." ifadelerini kullandı.

"Kürdler içerisindeki cehalet, fakirlik ve ihtilaf sorunlarının halledilmesi gerekir"

Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi'den örnekler veren Temel, "Üstad biz Kürtlerin 3 sorun ve probleminin olduğunu belirtiyor. Bunlardan biri cehalet, diğeri fakirlik ve bir ötekisi ise ihtilaftır. Bunun tek çözümü de eğitimdir. Eğitim düzeyimiz ne kadar yüksek olursa birbirimize olan sevgimiz de bir o kadar artar. Sizlerden ricam, çocuklarınızın eğitimi için gayret edin." şeklinde konuştu.

Temel, "Bir de sorunumuz da fakirliktir. Kardeşlerimiz rızıklarını kazanmak için batı illerine gidiyorlar. Gurbet hayatı yetmiyormuş gibi oralarda darp ediliyorlar. Bu sorunda bizim de payımız var. Ben inanıyorum ki, özellikle bölgemizin zenginleri zekatlarını hakkıyla verip fakir-fukarayı gözetseler bu yoksulluk bir nebze de olsa azalacaktır." diye belirtti.

Kürtlerin bir diğer sorunu olarak ihtilaf konusunu da ele alan Temel, "Özellikle buradaki törene katılım sağlayanlar başta olmak üzere sesimizi duyan herkesin sadece Allah'ın rızasını gözeterek sulh konusunda adım atması gerekir. Toplumumuz içerisinde cinayet, yaralama, arazi, boşama veya kız kaçırma olayları yaşanıyor. Bu tür sorunlar karşısında birbirimize yardımcı olmalı ve çözümü noktasında emek sarf etmeliyiz." dedi. (İLKHA)
Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-