Sağlık Bakanı Diyarbakır'da: Vaka oranı yüzde 49 oranında düştü
​Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Diyarbakır'da 3 hafta öncesine kadar ciddi bir yoğunluk yaşadık. Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bugün durum önemli ölçüde kontrol altına alınmış oldu." dedi.
Sağlık Bakanı Diyarbakır'da: Vaka oranı yüzde 49 oranında düştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'nu ziyaret ederek kentteki Coronavirus vakalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Salgında mart ayından beri büyük bir mücadele verdiklerini, birinci dalganın ikinci pikini yaşadıklarını ifade eden Koca, ülke genelinde vaka sayılarının artışa geçtiğini acak bu artış homojen bir artış olarak görülmediğini söyledi.

Koca, "Bazı illerimizde vaka sayıları sabit kalıp veya düşerken daha önce salgının kontrol altında olduğu bazı illerimizde ise istemediğimiz bazı tablolara tanık oluyoruz. Diyarbakır bu anlamda Sağlık Bakanlığı olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Son dönemde yüksek vaka artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Geçtiğimiz haftalarda bölge hastanelerimizdeki yoğunluk sizlerin de malumu. Yalnızca Diyarbakır'da değil genel olarak Güneydoğu Anadolu illerimizde sıkıntılı günlerden geçtik." dedi.

Diyarbakır'da 3 hafta öncesine kadar ciddi bir yoğunluk yaşandığını aktaran Koca, "Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bugün durum önemli ölçüde kontrol altına alınmış oldu. Diyarbakır'daki mevcut 200 filyasyon ekibimizi hızla 385'e çıkardık. Her zaman altını çiziyorum, temasları ne kadar erken izole edebilirsek salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Önemli olan temasları ve pozitif olan vakaları erken dönemde izole etmek olmalı. Türkiye dünyada filyasyonu, yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biri. Bu gücümüzü Diyarbakır'da yoğun şekilde sahaya sürdük. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki 3 hafta öncesine göre vaka oranımız yüzde 49 oranında düşmüş durumdadır." diye konuştu.

Önemli bir konunun da hastaların ortalama yaşındaki yükseliş olduğunu belirten Koca, bu durumun da ne yazık ki ağır hastaların ve vefatların da artışına sebep olduğuna dikkat çekti.

"Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor." diyen Koca, "Temizlik, maske mesafeden taviz veren her ilimizden bu tabloları görüyoruz. Bu anlamda Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşehrilerimi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum." diye konuştu.

Koca, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak il sağlık müdürleri, başhekimler ve saha koordinatörlerinin katılımıyla öğleden sonra bölge toplantılarını yapacaklarını ifade etti. Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-