Diyarbakır Valisi Karaloğlu, kaymakamlar ve sağlık müdürleriyle toplantı yaptı
Kentte artan Coronavirus (Covid-19) vakalarının ardından kaymakamlar ve sağlık müdürleriyle video konferans yöntemiyle toplantı gerçekleştiren Diyarbakır Valisi Munir Karaloğlu, alınabilecek tedbirleri değerlendirdi.
Diyarbakır Valisi Karaloğlu, kaymakamlar ve sağlık müdürleriyle toplantı yaptı

Covid-19’un yayılımını engellemeye yönelik alınabilecek önlemlerin ele alındığı toplantıda, pozitif vakaların Diyarbakır’da özellikle son günlerde arttığına dikkat çekildi.

Kaymakamlara alınan tedbirlerin takibini sağlamak amacıyla denetimlerin sıklaştırılması talimatını veren Karaloğlu, Covid-19’la mücadelede filyasyon ve izolasyon ekiplerinin önemine vurgu yaptı.

Karaloğlu, hem pozitif vakalar hem de bu vakalarla temaslıların takibi konusunda filyasyon ve izolasyon ekiplerinin Kaymakamların öncelik konusu olduğunun altını çizdi.

Her düğüne 2 görevli

Bulaş riskinin çok fazla olduğu düğünlerle ilgili alınan İl Hıfzısıhha Kurulu kararını hatırlatan Karaloğlu, bundan sonraki süreçte düğünlere yönelik olarak her düğün için görev bölgesine göre 2 adet güvenlik görevlisi Jandarma veya polis görevlendirileceğini belirtti.

Coronavirüs'ün en fazla bulaşma riski olan toplu taşıma ve semt pazarlarında denetimlerin sıklaştırılması talimatını veren Karaloğlu, mezarlık ziyaretlerinin yasak olduğu perşembe günlerinde mezarlık alanlarına yönelik denetim yapılmasını istedi.

Kamu kurumlarına da değinen Karaloğlu, kamu kurumlarında vatandaşların kalabalıklar oluşturmasını önleyecek tedbirler alınması gerektiğini ifade ederek, kamu hizmet binalarında vatandaşlara maske sağlanması, hijyen ve mesafe kurallarına riayet ettirilmesini söyledi.

Karaloğlu, taziyeler konusunda ise, içerisinde vatandaşları bilgilendirecek imamların da görev alacağı ekipleri kurulabileceğini dile getirdi.

Kurallara uyanlara taltif, uymayanları teşhir

Toplantıda, özellikle işyeri denetimlerine vurgu yapan Karaloğlu, daha önce alınan karar gereği kurallara uymadığı için işlem yapılan ve faaliyetlerine ara verdirilen işletmelerle ilgili verilerden yola çıkarak bundan sonra üst üste yapılan denetimlerde kurallara uyduğu görülen işletmeleri güvenli bölge ilan ederek ödüllendirip, kurallara uymayan işletmelerin ise, bu durumlarını vatandaşa yönelik teşhir yoluna gidilebileceğini belirtti.

Cezaların daha caydırıcı olması gerektiğini ifade eden Karaloğlu, kaymakamlara cezaları mutlaka uygulamaları talimatını verdi. 

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-