Petrol Mühendisleri Odası: Doğalgazın bulunması büyük başarıdır.
Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküp doğalgaz ile ilgili değerlendirmelerde bulunan PMO Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Kurt, doğalgaz rezervinin bulunmasının büyük başarı olduğunu söyledi.
Petrol Mühendisleri Odası: Doğalgazın bulunması büyük başarıdır.

Hidrokarbon saha çalışmalarının uzun süredir devam edildiğini hatırlatan Kurt, “Bende 2012 Türkiye Petrollerinden emekli olmuş ve petrol mühendisiyim. O zamanlardan da biliyorum birçok yabancı ortaklıklarla epey çalışmalar yürütüldü. 6 tane derin sondaj da kazıldı. Sondaj yapılması için epey bir sismik yapılması gerekir. Dolayısıyla bizim Karadeniz ile ilgili sismiklerimiz vardı. ‘Tuna-1’ dediğimiz Sakarya havzası da bilinen bir havzadır. Nedeni de Tuna Nehri’nin getirdiği alüvyonlar ile deniz tabanındaki canlıların milyonlarca yıldır örtülerek orada doğalgazın oluşumu gerçekleşmiştir.” dedi.

“Doğalgazın bulunması çok büyük bir haber ve çok büyük bir başarıdır”

Yerin altında hidrokarbonun nasıl bulunduğuyla ilgili bilgi veren Kurt, “Yerin altındaki doğalgaz ya da petrol (hidrokarbon) hesabını yapabilmemiz için bazı verileri almamız gerekiyor. Doğalgazın içinde bulunduğu bir kaya var. O kaya çok sıkı ve kum taşlarından oluşur. O tür yerler biraz daha gözeneklilik açısından iyi bir yerdir. Bir de gözenekler arası gazın akabilmesi için geçirgenlik dediğimiz birbirleriyle bağları oluyor. Bazen kayanın içinde gaz oluyor ama gözenekler arasında geçirgenlik olmayınca gaz alınamıyor. Böyle bir durumda ekstra işlem yapılması lazım. Amerikalıların yaptığı gibi hidrolik çatlatmalarla burada böyle bir şeye gerek yok. Sondaj sırasında kum taşları kesilirken gaz kuyuya gelmiş. Bu da bizim orada bir gaz keşfimizi gösteriyor. Bu çok büyük bir haber ve çok büyük bir başarıdır. Nedeni de stratejik önemi olan denizlerde arama yapmak yani sismik ve sondaj gemilerine sahip olunduğu zaman çok önemli bir güç demektir. Hidrokarbon bulup bu güç taçlandırılırsa demek ki bu işte artık bir oyun kurucusuyuz. Kendi enerji kaynağımızı kendi imkanlarımızla buluyoruz demektir. Bu çok değerli bir şey fakat bizim şimdi rezerv hesabı yapacak verimiz yok.” ifadelerini kullandı.Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-